• Logga in
    • Bli medlem

Intervju Musse K

Sveriges hetaste DJ:s
INTERVJUFRÅGOR TILL MUSSE K

Hej Musse! Berätta kort för fansen, namn och ålder?

Tjena...jag heter Mustafa Kulbay och har scennamnet Dj Musse K.


Vilken musikgenre spelar du?

House.


Vad med den musikgenren gillar du?

Den gör mig glad och gör så att jag ofta får gåshud...I mean, det säger väl allt? =O 


När och varför började du spela?

Det började med att jag fick testa på i skolan och jag tyckte det var jätteskoj. Min första spelning fick jag när jag var 12 år, tror att det var ett mellanstadiedisko! Good times


Vad är den viktigaste egenskapen, enligt dig, för att bli en duktig DJ?

Först och främst ska man ju kunna MIXA så att det låter bra, sen handlar det om att spela musiken som publiken vill ha. Ett dansgolv ljuger aldrig - och såklart kan man få showa lite. ;)


Vem är din idol/förebild inom musikbranschen/favorit-DJ?

Mina idoler har alltid varit Axwell och Sebastian Ingrosso. Satt förut och kollade Youtube-klipp på dem i flera timmar för att jag ville bli precis som dem.


Vad har du för tips till alla som vill lyckas som DJ?

Om du vill lyckas som Dj så borde du träna, träna och träna. Jag satt hemma på fredags- och lördagskvällar och tränade, istället för att supa mig full som t.ex. 15-åring. Det säger det mesta om hur mycket man måste kämpa för att få det som man vill! =)


Varför har du valt att spela på Sveriges hetaste dansgolv - The Wave?

För att det är Sveriges hetaste dansgolv.  ;) 


Har du självt hängt på Fryshuset?

Nej det gjorde jag inte, bodde för långt bort.


Var eller för vilka är din drömspelning?

Pacha nattklubb på Ibiza eller Ultra Festival.


Favoritlåt just nu?

Temper Trap - Sweet Disposition (Axwell & Dirty South Remix)


Okej, du ser onekligen bra ut och har säkert hört många konstiga raggningsförsök: Vad är ditt bästa raggningstips till läsarna?

Oj. Ja du: Du har inget att förlora egentligen...Gå fram och var charmig så löser sig allt. ;) 


Till sist, hur köper man biljetter till festen?

De finns online på Tickster.se. Men det går också bra att köpa biljetter på Fryshuset, måndagar och tisdagar mellan 16.00 och 18.00. Biljetter säljs även via The Waves säljare. Köper man biljetter innan den 27 oktober ökar man chanserna att vinna fina priser, bland annat iPhone 4 - det är enkelt! Man köper bara biljetten och registrerar sig med fullständiga uppgifter på The Waves hemsida, så tävlar man automatiskt!

 

Tack för att du deltog!

  • Besöksadress Mårtensdalsgatan 2-8, Stockholm
                           Lilla Garverigatan 1, Göteborg
                           Sofielundsvägen 5, Malmö
  • Postadress Box 92022 120 06 Stockholm
                       Norra Ågatan 10, 416 64 Göteborg
                       Sofielundsvägen 5, 214 25 Malmö
  • Växel 08-691 76 00
  • E-mail info@fryshuset.se
  • © Fryshuset.se